5 راه برای حفظ و بقای ذهنیت مثبت (مهم نیست با چه چالشی روبرو هستید)

حفظ و بقای ذهنیت مثبت

وقتی نوبت به ساختن چیز ارزشمندی می رسد، خواه یک معامله باشد ، یک سرمایه گذاری ، یک برند و یا حتی خودتان به عنوان یک فرد، مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید، این است که “چالش” بخشی از فرایند است.

خیلی اوقات ، مردم به دنبال راه های آسان برای انجام کارهایشان هستند، این مسیری است که ترجیح می دهند از آن استفاده کنند. حقیقت این است : “این طور نیست”. یعنی همیشه راه آسان، راه درست نیست. وقتی باد همیشه از پشت سر شما بوزد و شما را هل بدهد، شما چیزی نمی آموزید. وقتی مسئله ای برای حل کردن وجود نداشته باشد، شما هیچ “مهارت حل مسئله” ای را یاد نمی گیرید.

همه به دنبال راه های بدون مانع هستند. اما به قول “رایان هالیدی” راه درست، راهی است که مانع و مشکلات داشته باشد.

  1. شخص دیگری قبلاً به این مسئله پرداخته است و آن را حل کرده است

99.9 درصد از مشکلات موجود، قبل از شما وجود داشته اند. شما شانس های زیادی دارید و مجبور نیستید خیلی از مشکلاتی که قبلا حل شده اند را دوباره حل کنید. مثلا شما مجبور نیستید دوباره چرخ را اختراع کنید. هر وقت با یک چالش روبرو شدید ، لحظه ای با خودتان فکر کنید ، که شخص دیگری ، در جایی ، به احتمال زیاد ، دقیقا در همین چالش قرار گرفته است ، و حتما راهی برای حل این مشکل پیدا کرده.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که : “مطالعه کنید”. مطالعه کنید و فنی انجام دهید ، هنر و صنعت بیاموزید. مشکلاتی که دیگران ، قبلا در کارهای خود تحمل کرده اند را بخوانید و مطالعه کنید. از اشتباهات آنها بخوانید و بیاموزید ، و سپس آنچه را که آموخته اید در موقعیت منحصر به فرد خود بکار بگیرید.

حفظ و بقای ذهنیت مثبت

  1. هیچ چیز “غیرممکن” نیست

ممکن است برخی بگویند : نفس کشیدن زیر آب برای انسان غیرممکن است. خوب ، خوب ، اگر شما یک اسنورکل(لوله تنفسی) بپوشید چطور؟ اگر مخزن اکسیژن به پشت خود وصل کنید چه؟ اگر از زیر دریایی استفاده می کنید چه می کنید؟

راه حل مورد نظر شما ممکن است با اشکال مختلفی همراه باشد. فقط کافی است کمی “باز به قضیه فکر کنید”. موارد بسیار بسیار بسیار کمی وجود دارند که از نظر فنی “غیرممکن” هستند.

  1. همیشه یک راه حل وجود دارد

در مقابله با مشکلات ، به یاد داشته باشید :  که همیشه یک راه حل وجود دارد و شما هنوز آن را پیدا نکرده اید.

بیشتر افراد هر چند وقت یک بار در یک وضعیت چالش برانگیز قرار می گیرند و به رفتارهای استرس زا متوسل می شوند. آنها فریاد می زنند : “این مشکل درست شدنی نیست!” ، و بقیه هم با گوش دادن به آن ها ، اظهارات مشابهی را بیان می کنند و با آنها همراه می شوند. این نوع تفکر هیچ کمکی به شما یا تیم شما نمی کند.

درعوض ، به خودتان (و هم گروه خود) بگویید ، “ما این مشکل را حل خواهیم کرد ، حتما یک راه حل وجود دارد.”  جریان را به سمت حل مشکل حرکت دهید و با پاسخ های واضح که ناگهان به ذهنتان خطور میکند ، شگفت زده خواهید شد.

  1. از شخصی باتجربه تر از شما سؤال کنید

شما مشکلات را با نگه داشتن در محیط بسته ی ذهنتان نمی توانید حل کنید. مثلا هر چه قدر در یک اتاق تاریک بنشینید و با خود بگویید : “راه حل این مشکل جیست؟” ، مشکل شما حل نخواهد شد. شما باید با مردم تعامل کنید و ایده های مختلف آنها را اجرا کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. اینطور می توان مشکلات را حل کرد.

هنگامی که با مشکل مواجه شدید ، از ارتباطات خود با دیگران ، خود به عنوان منبع استفاده کنید. هر شخصی در زمانی ، با چالش های منحصر به فرد خودش روبرو بوده است و آموختن از اشتباهات دیگران بسیار سودمند است. سعی نکنید همه کارها را به تنهایی انجام دهید. این اصلا کارآمد نیست ، و به ندرت لازم است.

  1. “از ماست که بر ماست”

این درسی است که از یک کارگر قدیمی معدن گرفته شده است. هر وقت مشکلی در معدن پیش می آمد و همه می ترسیدند ، استرس خود را بر روی افراد دیگر تخلیه می کردند. که آنها هم به همین روش مضطربانه ، به خود آنها پاسخ می دادند و همینطور این رفتار غلط بین افراد به گردش می افتاد.

هنگامی که با یک مشکل روبرو هستید ، اگر از روش “انرژی مثبت بخشیدن” به اوضاع وارد شوید ، قطعا جواب خوبی خواهید گرفت و انرژی مثبت به شما باز خواهد گشت. اگر فکرتان را باز نگه دارید و در زمان حل مسئله ، مثبت بمانید ، جوابها راه شما را جذب می کنند. اگر فکرتان بسته شود و شروع کنید به سرزنش دیگران ، پس مطمئن باشید که زمانی می رسد که دیگران شما را سرزنش کنند.

حالت و وضعیت خود را کنترل کنید. ذهن خود را کنترل کنید. و شما در نهایت و مسلما نتیجه را کنترل خواهید کرد.

موسسه جهش فکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.