اهمیت تصمیم گیری موثر

اهمیت تصمیم گیری موثر

تصمیمات ، چه در سطح شخصی و چه در سطح سازمانی ، باید قابل اجرا باشند. شما حتما باید شخصاً به تصمیم خود پایبند باشید و بتوانید دیگران را به مزایای تصمیمی که گرفته اید ترغیب کنید. بنابراین ، در فرایند تصمیم گیری موثر ، باید اطمینان داشته باشید که ، شما قادر به انجام این کار هستید.

چه عواملی باعث می شوند تا ما نتوانیم یک تصمیم گیری موثر داشته باشیم؟ در این زمینه برخی مشکلات وجود دارد که در اینجا به آنها می پردازیم :

1 – اطلاعات ناکافی

اگر شما در زمینه ای اطلاعات کافی نداشته باشید ، این حس به وجود خواهد آمد که شما بر مبنای خاصی تصمیم نگرفته اید.

نداشتن اطلاعات کافی یکی از مهمترین مشکلات موجود بر سر راه تصمیم گیری موثر است.

زمانی را به این اختصاص بدهید که اطلاعات مورد نیازتان را جمع آوری کنید ، حتی اگر در بازه زمانی کوتاهی باشد. در صورت لزوم ، با توجه به اینکه کدام اطلاعات برای شما مفیدتر است ، اطلاعات را دسته بندی کنید و اطلاعات مهمتر را در اولویت قرار دهید.

2 – اطلاعات زیادی

دقیقا برعکس مشکل بالا. به این معنی که شما اطلاعات بسیار زیادی در زمینه ای داشته باشید که باعث گیج شدن و گاها اشتباه کردن فرد می شود. در اصطلاح گفته می شود که مثلا اگر در زمینه درخت آنقدر اطلاعات داشته باشی که تبدیل بشوی به خود درخت ، دیگر چوب خود را نخواهی دید.

اهمیت تصمیم گیری موثر

3 – تعداد افراد زیاد

تصمیم گیری به صورت جمعی مشکل است. هر کس دیدگاه خودش را بیان می کند و ارزش خودش را دارد. گرچه دانستن این دیدگاه ها مهم است ، اما دانستن اینکه کدام یک از نظرها و عقیده ها از دیگری با رازش تر است و بهتر است ، خودش مشکل است. و اینکه در نهایت مسئولیت به عهده شخص تصمیم گیرنده است. پس گاهی اوقات  “هر تصمیمی ” از ” هیچ تصمیمی ” بهتر است.

خیلی به جزییات تمامی نظرها اهمیت ندهید ، تنها در حدی باید اهمیت داد که بهترین راه هایی که به نظرتان می آید را انتخاب کنید و مفیدترین تصمیم را بگیرید.

4 – علاقه های درونی

فرایندهای تصمیم گیری اغلب زیر فشار علاقیات درونی گرفته می شوند که در اکثر موارد برای تصمیم نهایی خوب نیستند. این علاقیات در اکثر مواقع  بیان نمی شوند ولی در تصمیم گیری اعمال می شوند و به همین دلیل به راحتی قابل تشخیص نیستند. اما اگر با شخصی خارج از فرایند تصمیم گیری مشورت کنیم ممکن است تشخیص داده بشوند.

در فرایند تصمیم گیری باید این امر را در نظر بگیریم که آیا این تصمیم فقط بر اساس علاقیات درونی است و بس ؟ و هیچ اساس دیگری ندارد؟ اگر اینطور است پس باید تجدید نظر کرد.

5 – دلبستگی های عاطفی

مردم غالبا به ماندن در وضع موجود راضی هستند و دوست ندارند تغییرهای بزرگی در زندگیشان یا کارشان رخ دهد. اکثر مردم تغییر را امری بسیار دشوار می دانند.

پس عدم علاقه به تغییر یکی دیگر از مشکلات تصمیم گیری موثر است. که باید رفع شود.

6 – عدم دلبستگی های عاطفی

در بعضی اوقات تصمیم گیری برای شما بسیار دشوار می شود چرا که برایتان اهمیتی ندارد اگر این تصمیم گرفته شود یا آن تصمیم. یعنی برایتان اهمیتی نداشته باشد که بعد از هر تصمیمی چه اتفاقی خواهد افتاد که این امر کار را مشکل می کند.

خیلی بی تفاوت بودن باعث می شود که با کوچکترین نظر راهتان تغییر کند یا از شما سو استفاده شود و یا تصمیم اشتباهی گرفته شود. پس باید برایتان مهم باشد که کدام تصمیم گرفته می شود.

موسسه جهش فکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.